Kesintisiz ve Yedek Enerji ( UPS ve Jeneratör ) Sistemleri

Enerji çözümlerinde her projenin kendine özgü ihtiyaçları olduğunun bilinciyle, müşterilerimize Voltaj Regülatörlerinden Kesintisiz Güç Kaynaklarına(UPS), Yenilenebilir Enerji Sistemlerinden, Jeneratör sistemlerine kadar geniş bir alanda hizmet vermekteyiz. AYHAN MÜHENDİSLİK olarak bizi farklılaştıran en büyük etmenlerden biri olarak, tamamı elektrik ve elektronik alanında yüksek öğrenim görmüş uzman kadromuzdan aldığımız güçle proje ve uygulama taleplerini en etkili şekilde karşılayan yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlere imza atıyoruz.

Kesintisiz ve temiz enerji sistemleri konusunda sektörlerin en saygın kuruluşlarıyla yürüttüğümüz çalışmalarla giderek güçlenen ve 15 yıla yaklaşan engin ve derin proje ve saha tecrübemiz ile yüksek kalitede çevre dostu ürünler ile hizmet vermeye devam etmekteyiz.

"Kesintisiz Güç kaynağı (KGK - UPS) Nedir?

Kesintisiz güç kaynakları (İngilizce: Uninterruptible Power Supply – UPS), elektrik enerjisi ile beslenen sistemleri hem şebekede meydana gelen veya gelebilecek çöküntüler, yükselmeler, ani değişikler, harmonikler gibi gerilim dalgalanmalarına karşı koruyan hem de enerji kesintisi sırasında enerji üreterek sistemin devamlılığını sağlayan elektronik cihazlara denir.
Kesintisiz güç kaynakları, elektrik enerjisi ile beslenen sistemlere karşı iki görevi vardır. Birincisi sistemi olumsuz şebeke koşullarına karşı korumaktır. Diğeri ise enerji kesintisizi sırasında bünyesinde depoladığı enerjiyi bir süreliğine sisteme aktararak sistemdeki acil işlemleri tamamlamak adına kullancıya zaman sağlamaktır. Kısacası elektriksel sistemleri besleyerek, şebekedeki anormal durumları düzelterek sisteme temiz ve kaliteli enerji aktarımı yapan cihazlardır.”

"Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK - UPS) Neden Kullanılır?

Endüstriyel tesislerin elektriksel yükünün büyük bir bölümünü elektrik motorlarını oluşturmaktadır. Elektrik motorlarının çalışmaması durumunda fabrikalarda üretim durabilir. Ayrıca bilgisayar sistemleri, tıbbi cihazlar, haberleşme sistemleri, denetim ve alarm sistemleri veya aydınlatma sistemleri gibi önemli elektriksel yüklerinde korunmaya ve yedek enerjinin sağlanması gerekmektedir. Bu tür yükler kritik yüklerdir. Çünkü ülkemizde çok sık olmasa da elektrik kesintileri meydana gelebilmektedir. Ayrıca ülkemizin elektriksel şebekesinde yüksek veya düşük gerilim, ani voltaj sıçramaları ve frekans değişimleri gibi durumlarda meydana gelmektedir. Bu tür durumlarda elektriksel sistemlerin hem korunması hem de yedek enerji sağlanması gerekmektedir.

Kesintisiz Güç Kaynakları (UPS) ile Jeneratörler Arasındaki Fark Nedir?

Kesintisiz güç kaynakları ile jeneratörler genelde karıştırılmaktadır. Bir endüstriyel tesiste, veya özel işletmelerde enerji kesildiği zaman jeneratör devreye girer ve sisteme enerji verir. Ancak enerjinin kesildiği zaman ile jeneratörün devreye girdiği zaman arasında bir süre vardır. Bu süre bazen kısa bazen de uzun olabilmektedir. İşte bu sıra zarfında kesintisiz güç kaynakları devreye girer. Bu ara zamanda UPS, sistemi besler ve sistemdeki acil işleri tamamlar veya bilgisayarı içindeki önemli dosyaları korur. Kesintisiz güç kaynakları, elektriksel sistemlere uzun süreli enerji sağlamazlar.”